Sprievodca

17. etapa: Patríme Bohu

OBJASNITE SI: Problémy, na ktoré môžete naraziť v tejto etape

Prečo písali v tých časoch ľudia dlhé nudné listy bez noviniek?

Pred dávnymi časi písali ľudia listy s novinkami, a aj niektoré z Pavlových listov obsahujú útržky noviniek, ktoré nám pomáhajú dozvedieť sa viac o jeho živote a jeho priateľoch. No 'novinkové' listy by zaujali len pár ľudí v tom čase a zrejme by neboli dlho uchované. Väčšina listov v Biblii bola naopak napísaná na učenie a vysvetlenie ľuďom, čo Boh pre nich urobil a ako chce, aby sme žili. Keďže obsahujú toto dôležité učenie, listy boli nahlas čítané, prepisované a posúvané a uchovávané, aby mohli mnohí ľudia - vrátane nás - tiež počuť o Bohu. Časti listov sa niekedy môžu zdať nudnými. Ak je pre vás náročné prečítať si dlhú pasáž, vyberte si iba jeden verš so slovami, ktorým rozumiete, aby ste o ňom rozmýšľali a zapamätali si ho.

Prečo sú niektoré listy pomenované po ľuďoch a iné majú zas divné mená ako 'Korintským' či 'Rimanom'?

Väčšina listov v Biblii bola napísaná skupine kresťanov na konkrétnom mieste; napríklad Korint bolo mesto v Grécku a ľudia, ktorí tam žili, boli 'Korinťania' či 'Korintskí' kresťania. Niektoré listy bolli písané preto, aby si ich kresťania na mnohých miestach posúvali, sú preto pomenované po ich autorovi, ako napr. Peter či Ján.

Prečo použil Pavol ako príklad vojaka? Boj je predsa zlý, však?

Nie všetok boj je s päsťami či zbraňami! Sú aj iné spôsoby boja: napríklad to, ako bojoval William Wilberforce, keď sa rozhodol zastaviť obchod s otrokmi v Británii. A keď je niečo zlé, musíme proti tomu bojovať.
Pavol vedel, že sa vo svete dejú zlé veci, a že môžeme byť v pokušení, tiež ich robiť. Navrhol, aby sme proti nim s Božou pomocou bojovali a použil obraz brnenia, pretože rímski vojaci boli niečím, čo ľudia bežne videli a niečo, čomu každý rozumel.