12. etapa: Čo rozprával Ježiš

58. Ježišov príbeh

V čase, keď sme toto písali, bol svetový rekord pre najväčšiu tekvicu 821,228kg; namerali ho vo Wisconsine, USA v roku 2010. Jedno tekvicové semienko by sa ti zmestilo na bruško prsta. Zisti, či bol už tento rekord v čase, keď si toto čítaš, prekonaný. Skontroluj súčasnú knihu rekordov alebo hľadaj na internete.

Skúšal si niekedy sadiť semená? Ako sa ti darilo? Vyrástlo niečo? Aká veľká bola rastlina, čo ti vyrástla? Bola omnoho väčšia ako semienko, ktoré bolo na začiatku?

Čo iné ešte začne malé, no rastie a rastie, až kým nie je oveľa väčšie?
Dokážeš vymyslieť pokus, ktorý by ukázal, ako sa to deje?
Ježišov príbeh
Začni túto etapu nájdením a prečítaním biblického verša z Matúša 13:9. Kto má uši, nech počúva!

Čo sa stalo doteraz...

Vysvetliť niečo tak úžasné, ako Božie kráľovstvo, nie je jednoduché. Ježiš preto používal slovné obrazy na ukázanie toho, aké je. Božie kráľovstvo bude rásť a šíriť sa - a byť jeho súčasťou je tá úplne najlepšia vec na svete.

Matúš 13:31-33,40-46

Teraz si spolu prečítajte Matúša 13:31-33,40-46.
Ježiš im rozpovedal aj iné podobenstvo: Nebeské kráľovstvo je podobné horčičnému zrnku, ktoré človek vzal a zasial na svojom poli. Hoci je zo všetkých semienok najmenšie, keď vyrastie, je väčšie ako všetky byliny a stáva sa z neho strom, takže prilietajú nebeské vtáky a hniezdia v jeho konároch. Povedal im ďalšie podobenstvo: Nebeské kráľovstvo je podobné kvasu, ktorý vzala žena a zamiesila do troch meríc múky, takže všetko nakyslo.
Ako teda zbierajú kúkoľ a pália v ohni, tak bude na konci sveta. Syn človeka pošle svojich anjelov, a tí vyzbierajú z jeho kráľovstva všetky pohoršenia i tých, čo páchajú neprávosť, a hodia ich do ohnivej pece. Tam bude plač a škrípanie zubami. Vtedy spravodliví zažiaria ako slnko v kráľovstve svojho Otca. Kto má uši, nech počuje!
Nebeské kráľovstvo je podobné pokladu ukrytému na poli. Keď ho človek našiel, skryl ho, od radosti šiel a predal všetko, čo mal, a kúpil to pole.
Nebeské kráľovstvo je ďalej podobné kupcovi, ktorý hľadal krásne perly. Keď objavil jednu drahocennú perlu, odišiel, predal všetko čo mal, a kúpil ju.

Čo sa stalo potom...

V ďalšom z jeho slovných obrazov opísal Ježiš sieť s rybami. Dobré ryby si rybári nechali, no zlé ryby boli vyhodené preč. V tomto príbehu Ježiš hovoril, že nie každý bude súčasťou Božieho kráľovstva.

Objavuj Bibliu

Odpovedzte spolu na otázky z knihy Veľká výprava na strane 78.

Vedel si, že?

Horčičné semeno Čierna horčica sa pestovala na dochucovanie jedál a na olej. Semená sú drobné, no dokážu vyrásť v strom, vysoký takmer päť metrov.

Kvasnice Sú miešané s múkou a vodou alebo olejom na výrobu chleba. Cesto na chlieb je zamiešané a potom ponechané chvíľu na teplom mieste. Ako kvasnice pracujú s vodou a škrobom v múke, produkujú plyn, ktorý sa v ceste zachytáva, čo spôsobuje, že cesto sa nafukuje alebo 'rastie'.

Rast v Božom kráľovstve Ježiš hovoril tieto príbehy o strome, vyrastajúcom z drobného semena a o rastúcom ceste na chlieb, ako slovné obrazy toho, ako rastie Božie kráľovstvo - z malých začiatkov. Skúmaj so svojím Sprievodcom, čo Boh môže chcieť v jednotlivých oblastiach tvojho života a životoch tých, ktorých poznáš.

Byť v Božom kráľovstve Božie kráľovstvo trvá naveky. Nemôže sa stratiť, byť ukradnuté ani pokazené - a je aj teraz realitou, hoci ešte nie je kompletné. Ježiš ho ohlásil a ono sa stane, aj keď ho tu, kde sme, ešte nevidíme. Stáva sa reálnejším, keď zlo nahrádzame dobrom. Všetci môžeme byť súčasťou tohto kráľovstva, keď sa rozhodneme pre dobro a nie zlo a pomáhame robiť veci tak, ako by ich Boh chcel mať.

 

Rozprávaj sa s Bohom

Pros Boha, aby ti ukázal, akú úlohu máš v jeho kráľovstve.

Diskutuj

Toto sa stalo, keď si Ellie spolu s Jenny čítali tento biblický príbeh:

Ellie má 9 a je z Tasmánie.

Ellie sa pýta: “Čo to znamená, keď sa tam píše, že nebo je ako horčičné semeno, no veľmi narastie?”

Jenny hovorí: “Semeno je malé, no vyrastie do niečoho, čo je veľké. Keď
robíme niečo pre iného človeka, napr. sa správame láskavo, môže sa to nám
zdať malé, no pre tú osobu to môže znamenať veľmi veľa. Keď toto robí veľa
ľudí, spôsobuje to ešte väčšie zmeny. Takže niečo, čo na začiatku vyzeralo
malé, nakoniec urobí svet viac taký, aký Boh plánoval, aby bol a lepším
miestom pre veľa ľudí: toto je tvorenie kráľovstva nebeského.”

Čo by ste povedali vy?

Zdieľajte svoje vlastné otázky a odpovede s ostatnými, ktorí sa tiež vydali na
Veľkú výpravu.

Skús si to

Skús si, či Ježišove slovné obrazy fungujú ako príklady toho, keď niečo veľké vyrastie z malých začiatkov. Nájdi si recept na pečenie chleba a skús si ho.
Uisti sa, že tvoj recept používa kvasnice (droždie) - alebo, ak používaš hotovú zmes, pozri sa na zoznam ingrediencií, či naozaj obsahuje kvasnice. Pozoruj, čo sa bude s tvojím cestom na chlieb diať a skús odhadnúť, o koľko sa dokáže zväčšiť.
Môžeš skúsiť spraviť aj druhý chlieb, no tentokrát vynechaj droždie a porovnaj tieto dva výsledky.
(Ak máš alergiu na nejaké potraviny, uisti sa, že používaš prísady, ktoré môžeš bezpečne jesť.)