Sprievodca

4. etapa: Mojžiš

OBJASNITE SI: Problémy, na ktoré môžete naraziť v tejto etape

Mojžiš zabil človeka
Boh vedel, že jeho ľud je v núdzi a mal plán, ako ich zachrániť a oslobodiť ich z otroctva. Mojžiš mal byť súčasťou tohto plánu a Boh ho chránil - nielen, že ho zachránil pred utopením v rieke, ale dal mu aj kráľovský domov a najlepšie vzdelanie. Keď vyrástol, Mojžiš sa pokúsil Boží ľud vyslobodiť, neurobil to však Božou cestou.
Vysvetlite, že Mojžiš býval v paláci Faraóna. Bol vychovaný ako Egypťan,
nezabudol však, že bol naozaj Izraelcom. Egypťania sa ku svojím otrokom správali kruto a jedného dňa sa Mojžiš rozhodol pomôcť. Pokúsil sa zastaviť Egypťana, ktorý bil otroka - no skončilo to zabitím toho Egypťana!
Mojžiš sa pokúsil zachrániť Boží ľud z otroctva, no sám spravil niečo veľmi zlé. Utiekol a mnoho rokov strávil žitím a pracovaním ako pastier v púštnej oblasti, ďaleko od Egypta.
Nie je potrebné snažiť sa ospravedlniť to, čo Mojžiš urobil: urobil niečo zlé a zaplatil za to mnohými rokmi v exile, preč od svojho domova a rodiny.
Mojžišov život bol komplikovaný, to však neospravedlňujte to, čo urobil. Aj on vedel, že urobil nesprávnu vec. Dobrou správou - pre Mojžiša aj pre nás - je, že Boh dokáže použiť aj ľudí, ktorí zlyhávajú alebo robia zlé veci. Neznamená to, že to bolo od Mojžiša správne, niekoho zabiť - ale znamená to, že Božie plány sú väčšie než naše chyby.

Zabitie prvorodených synov
Božie slová nie sú prázdne - robí to, čo povedal, že urobí. Ak ste vy alebo
vaše dieťa náhodou prvorodení, táto posledná rana vami strasie ešte o niečo viac. Každá rana je horšia ako tá pred ňou: toto je to najhoršie, čo mohlo byť.
Je to hrozná udalosť a nie je potrebné sa snažiť to zakryť. Ľudia (a zvieratá) Egypta trpeli, pretože ich vodca nekonal tak, ako to Boh žiadal. Mal mnoho príležitostí, ale nechcel poslúchnuť. Smrť prvorodených synov, vrátane Faraónovho vlastného syna, bola tým, čo konečne Faraóna presvedčila, aby Boží ľud prepustil - ale iba potom, čo odignoroval všetky ostatné znamenia - a aj tak si to nakoniec onedlho nato rozmyslel.