Sprievodca

11. etapa: Ježiš, Boží syn

SÚVISLOSTI: päť príbehov tejto etapy

Päť príbehov jedenástej etapy spadá do dvoch skupín: narodenie Ježiša a začiatky jeho služby, keď mali on aj jeho bratranec Ján okolo 30 rokov.
Ilustrácie na stranách 69 a 70 v knihe Veľká výprava rozdeľujú tieto dve časové obdobia riekou, ktorá oddeľuje príbehy o narodení od Ježišovho dospelého života.

Prvé tri príbehy Kľúčovým príbehom, detailne rozobratým v knihe Veľká výprava, je narodenie Ježiša. Môžete týmto začať a potom sa pozrieť na Jánov úvod k postave Ježiša a Lukášovmu záznamu o príchode anjela k Márii, keď jej povedal o dieťati.
Alebo začnite s anjelom, prichádzajúcim k Márii; pozrite sa na pastierov, navštevujúcich dieťa; a potom sa pozrite na Jánovo evanjelium, aby ste začali zisťovať, kto Ježiš je.
Alebo prechádzajte príbehmi v poradí, v akom sú v zozname v jedenástej etape.

Nech už si zvolíte akékoľvek poradie, budete mať príležitosti zvážiť, čo sa deje - a význam týchto udalostí. Nesústreďte sa príliš na detaily, aby ste neprehliadli veľkolepý a úžasný príbeh, že Boh sa prišiel stať jedným z nás.
Kto je Ježiš? To je tá veľká otázka, ktorú budete objavovať v tejto a niekoľko ďalších etapách.

Štvrtý a piaty príbeh

Presuňme sa o 30 rokov dopredu - druhá skupina príbehov ukazuje, ako Ján pripravoval ľudí na príchod Ježiša a ako sa Ježiš sám pripravuje cez krst, modlitbu a pôst na svoju úlohu hovoriť ľuďom o Bohu.
Anjeli aj Ján oznamujú príchod Božieho syna, 'Mesiáša', ktorý zachráni Boží národ. Ježiš sa vracia z púšte bez toho, aby podľahol trikom a ponukám svojho nepriateľa - a jeho práca sa začína...