Sprievodca

7. etapa: Boží národ

ZAČNITE: Váš úvod do tejto časti Biblie

Príbeh Éliho nám ukazuje, že aj verní služobníci Boha môžu zlyhať; vidíme to u mnohých biblických postáv a zažívame to v našich vlastných životoch: žiaden ľudský vodca nie je dokonalý. Keď Éliho synovia prestanú žiť podľa Božích predstáv, vyberie si Boh mladého chlapca Samuela, aby s Élim hovoril a - nakoniec - nastúpil na jeho pozíciu ako duchovný vodca národa.

Samuel bol posledným sudcom Izraela. Izraelský národ už chcel mať kráľa ako ostatné národy. Posun smerom ku kráľovstvu nebol starozákonnými autormi považovaní za úplne pozitívny krok, no králi - v ideálnom prípade -
zabezpečujú múdre a spravodlivé vedenie a pocit národnej jednoty, ktorá za čias sudcov chýbala. Saul začal dobre, ale skrz neposlušnosť nakoniec stratil nárok na trón.

Boh vyžaduje v tých, ktorí vedú jeho ľud, osobnostné vlastnosti ako poslušnosť, podriadenosť či vernosť. Tieto Dávid preukázal, aj keď neskôr pochybí. Je oddaný Bohu, má dôveru, že Boh v ňom vykoná svoje plány a je pripravený trpezlivo čakať bez toho, aby manipuloval okolnosti pre seba.
Napriek Saulovým pokusom ho zabiť, Dávid odpovedal ušetrením Saulovho života - iba jeden z mnohých znakov, že Dávid kráčal blízko Boha. Dávid sa nakoniec stal kráľom, čo viedlo k obdobiu veľkých úspechov pre Izraelský národ. V ideálnom prípade demonštrujú izraelskí králi kvality Božej vlády a predznačujú Božieho dokonalého kráľa, Ježiša.