Sprievodca

3. etapa: Boh mení zlé na dobré

OBJASNITE SI: Problémy, na ktoré môžete naraziť v tejto etape

Otroctvo
Niektoré deti môže táto téma zaujímať podrobnejšie. Niektorým poukáže na
realitu detstva mnohých ľudí na svete.
Otroci boli v biblických časoch bežní - a samozrejme aj počas dejín. Vaše
dieťa môže poznať snahy Williama Wilberforca, ktoré ukončili obchod s
otrokmi (predávanie a kupovanie otrokov) v Anglicku a nakoniec viedli k zákonom, zakazujúcim otroctvo (takže bolo protizákonné vlastniť otroka a nik nesmel byť otrokom). Nemusia ale vedieť, že jeho rozhodnosť pochádzala z jeho oddanosti Bohu.

Otroctvo však nie je vecou minulosti. Toto je skutočný príbeh:

Juliette mala iba sedem rokov, keď ju oslovila skupina cudzincov v jej dedine v južnom Benine. Ponúkli jej prácu v neďalekej krajine Pobrežie
slonoviny; dokonca aj zaplatili jej rodičom. Spomína si:
"Išlo s nimi veľa detí. Chcela som ísť s nimi... Bola som nadšená, že pôjdem niekam autom."
Ale Juliette bola v skutočnosti predaná do otroctva. Dnes sa budí o
šiestej ráno, aby vyčistila dom svojho pána a zvyšok dňa trávi predávaním drobností v stánku na miestnom trhu.

Na niektorých miestach sú ľudia nútení pracovať bez nároku na mzdu, pretože boli príliš chudobní na splatenie dlhu. Napríklad, rodina si mohla
požičať peniaze na zaplatenie liekov a teraz to musí niekto z tejto rodiny odpracovať - možno aj roky. Mnoho detí je nútených pracovať vo veľmi zlých podmienkach a za takmer žiadnu mzdu. Niektoré sú nútené bojovať vo vojnách. Je to nelegálne, ale týka sa to miliónov ľudí každý rok.

Niektoré deti môžu poukázať na to, že Abrámova rodina mala otrokov. To bola pravda v biblických časoch. Neznamená to, že Boh schvaľuje otroctvo.
Biblia ustanovuje prísne štandardy na zaistenie ochrany a starostlivosti o
otrokov.

Putifárova žena
Deti môžu chcieť vedieť viac o tom, prečo bol Jozef uväznený. Ako sa k
tomuto príbehu postavíte, závisí od konkrétneho dieťaťa. Tie, ktoré - napríklad - poznajú televízne 'telenovely,' jasne pochopia, že Putifárova žena chcela, aby sa s ňou Jozef vyspal. Čo si možno nebudú vedieť predstaviť je, že Jozef povedal 'nie' - predovšetkým žene, ktorá mala moc rozhodnúť o jeho živote. S nevinnejšími deťmi, ktoré sa budú pýtať, stačí povedať, že Putifárova žena chcela podviesť svojho manžela, no Jozef odmietol.

Jozefov plášť
Plášť, ktorý dal Jákob svojmu obľúbenému synovi, Jozefovi, bol veľmi dlhý a mal dlhé rukávy. Ukazoval, že sa od Jozefa nečakalo, že bude manuálne pracovať. Zvyčajne to bol najstarší syn, ktorý dostal takýto plášť, takže Jozefovi bratia neboli nadšení, keď ho dostal najmladší!